تاریخ آخرین به روز رسانی بخش خبر پیچک نیوز                                 جمعه ۷ بهمن ۱۴۰۱
واکنش تهران به پیشنهاد آمریکا برای مذاکره

سخنگوی وزارت خارجه درباره پاسخ ایران در قبال پیشنهاد برای مذاکره دوجانبه با آمریکا در حاشیه نشست قزاقستان، گفت: چارچوبی که باید در دستور کار مسئولان کشور در رابطه با مذاکره با آمریکا باشد به شکل روشن توسط مقام معظم رهبری تبیین شد هر ادعایی برای مذاکره تنها در صورتی ممکن است که نشانه های حسن نیت در آن از قبل مشاهده شود که فعلا چنین نشانه هایی نیست. به گزارش خبرنگار مهر، رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در نشت هفتگی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره سفر وزیر امور خارجه کشورمان به روسیه و موضوع همکاری های هسته ای با روسیه گفت: در رابطه با سفر صالحی به روسیه ما دائماً کمیسیون های مشترک و منظم برگزار می کنیم که همه راه های همکاری مورد بررسی قرار گیرد و پیشنهادها ارایه و در جهت توسعه همکاری ها استفاده شود. وی افزود: جمهوری اسلامی ایران در روسیه در زمینه ساخت نیروگاه همکاری داشته اند که این مساله تبدیل به نمادی برای همکاری های صلح آمیز هسته ای شده است. ما در کشورمان برای فعالیت های صلح آمیز هسته ای برنامه هایی داریم که یکی از آنها تولید برق هسته ای است. مهمانپرست تاکید کرد: به این منظور نیازمند نیروگاه برای اجرای مصوبه مجلس برای تولید 20 هزار مگاوات برق هسته ای هستیم. روسیه یک بار در ای زمینه با ایران همکاری کرده است و می تواند زمینه ای برای همکاری های دو کشور باشد.

پارچین در گذشته دو بار مورد بازدید قرار گرفته است

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره بازدید از پارچین گفت: ما همواره برای همکاری با آژانس اعلام آمادگی کردیم و بیشترین همکاری را نیز داشته ایم. ما خود را عضو متعهد به ان پی تی می دانیم و در چارچوب همکاری باید همه موانع برای بهره برداری از دانش هسته ای برای اهداف صلح آمیز مان برداشته شود. آژانس باید تعهد کند که از همه تسهیلات لازم بهره مند شویم تا فعالیت های صلح آمیزی در جهت توسعه و پیشرفت کشور دنبال شود. سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: ادعایی که در رابطه با سایت نظامی پارچین مطرح می شود تنها یک ادعاست و باید در توافق کامل بین دو طرف مشخص شود که در مقابل رفع نگرانی ها حقوق هسته ای ما به رسمیت شناخته می شود. اگر قرار باشد نگرانی ها را در یک مورد برطرف کنیم باید معلوم شود که آیا مجدداً نگرانی های مستمری اعلام می شود و حد توقف نگرانی ها چه خواهد بود. وی گفت: اگر قرار باشد هر روز با ادعای یک کشور و یا یک فرد مراکز نظامی کشور دیگری مورد نگرانی قرار گیرد و آن کشور اجازه بازدید از مراکز نظامی را بدهد چنین چیزی ممکن نیست هیچ کشوری اجازه نمی دهد. در ضمن پارچین قبلاً دو بار مورد بازدید گرفته و زمینه ها برای توافق آماده است. ما خوش بین هستیم و کافی است در نشستی با همکاری دو طرف چارچوب مشخصی مورد تایید قرار گیرد.

رژیم صهیونیستی از متخلف ترین رژیم های نامشروع است

مهمانپرست در خصوص فعالیت های هسته ای رژیم صهیونیستی گفت: رژیم صهیونیستی از متخلف ترین رژیم های نامشروع است که فعالیت های هسته ای نظامی دارد و به صورت غیرقانونی از کلاهک ها استفاده می کند و کشورها را در این زمینه تحریک می کند. کشورهای مخالف سلاح هسته ای از رژیم صهیونیستی و تخلفاتی که وی انجام داده حمایت می کنند. بزرگترین مانع برای اجلاس خاورمیانه عاری از سلاح هسته ای رژیم صهیونیستی بود و آمریکا به دلیل عدم موافقت رژیم صهیونیستی از این اجلاس جلوگیری کرد آنها باید در مقابل افکار عمومی دنیا پاسخگو باشند. سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اقدامات هسته ای کره جنوبی و همچنین نیز گفت: ما مواضع خودمان را همیشه اعلام کردیم و فکر می کنیم باید به نقطه ای برسیم که هیچ کشوری فعالیت هسته ای نظامی نداشته باشد. سلاح ها از بین برود و همه کشورها حق استفاده از انرژی صلح آمیز هسته ای را داشته باشند. وی افزود: به این منظور کشورهای پیشتاز که بودجه های کلان برای حفظ سلاح هسته ای صرف می کنند باید شروع به خلع سلاح هسته ای کنند و به سمت ایجاد فضایی که کشوری در آن سلاح نداشته باشد حرکت کند. باید یک حرکت بین المللی و جمعی در این باره ایجاد شود.

اتفاقات کمپ حریت در بغداد ارتباطی به کشورمان ندارد

مهمانپرست در پاسخ به سوالی درباره انفجار در پایگاه لیبرتی و اینکه آمریکا برای پذیرش منافقین اعلام آمادگی کرده است گفت: اتفاقاتی که در مورد کمپ حریت در بغداد رخ داد ارتباطی به کشورمان ندارد. وی افزود: این نکته قابل توجه است که براساس توافق مقامات عراق و سازمان ملل اعضای منافقین از این پایگاه به یک کمپ بیرون از عراق بروند. این گونه اقدامات و مظلوم نمایی ها برای تاخیر در توافق است. تذکر ما به سازمان ملل و مسئولین مربوطه این است که باید در اسرع وقت این توافق علمی شود. سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: ادعاها و آمارهایی که منافقین می دهند در جهت مظلوم نمایی است و آنها باید هرچه سریعتر به کمپ موفقت ترانزیت برای خروج از عراق منتقل شوند. اراده سیاسی لازم برای حل مساله هسته ای در کشورهای غربی مشاهده نمی شود وی در پاسخ به سوال دیگری در این باره که چرا قزاقستان برای مذاکرات آتی ایران و 1+5 انتخاب شده و آیا قرار است موضوع خاصی مطرح شود؟ بیان کرد: نوع برخورد کشورهای عضو 1+5 با مساله هسته ای ما یک برخورد سیاسی است و به همین دلیل به نتیجه نمی رسد. مهمانپرست ادامه داد: اراده سیاسی لازم برای حل مساله در کشورهای غربی مشاهده نمی شود. ما یک کشور مستقل و عضو سازمان انرژی اتمی هستیم. معاهده ان پی تی را امضا کرده و به تعهدات خود پایبندیم. باید از حقوق خود به شکل کامل بهره مند شویم و نگرانی ها را باید از طریق به رسمیت شناختن حقوق ملت با راه های مورد توافق طرفین برطرف کنیم که ما آمادگی داریم. مهمانپرست درباره مشکلات مرزی بین ایران و آذربایجان وهمچنین کشته شدن یک سرباز ایرانی گفت: مسائلی که بین مرزهای مشترک کشورمان و کشورهای همسایه وجود دارد از طریق نهادهای مربوطه پیگیری می شود و دلیلی ندارد در مورد هر موضوعی مقامات سیاسی کشور نظر بدهند. ما هر موردی که در گسترش همکاری ها اختلال ایجاد کند پیگیری می کنیم و برای مسائل مرزی نیز کمیته های مرزبانی وجود دارد. وی همچنین درباره عدم حضور باکو در اجلاس های کنفرانس اسلامی، گفت: شرکت کشورها در کنفرانس اسلامی بستگی به دعوت دارد هدف ما وحدت جهان اسلام و جلوگیری از اختلافات و توسل به همه مذاهب جهان اسلام برای استفاده از این ظرفیت هاست. به همین دلیل نیز اجلاس ها را برگزار می کنیم. سخنگوی دستگاه دیپلماسی با اشاره به اینکه سیاست ما وحدت جهان اسلام است بیان کرد: در این راستا اقدامات زیادی انجام شده و امیدواریم همه کشورها به وحدت جهان اسلام بپیوندند و به این مسئله کمک کنند.

اختلاف نظرها در مصر طبیعی است

مهمانپرست در پاسخ به سئوال دیگری در این باره که آیا ایران برای آرامش در مصر گفتگویی داشته است، گفت: وضعیت مصر مربوط به اختلاف نظر جریان هاست که انتظار چنین اختلاف نظری در هر انقلابی وجود دارد. مردم مصر باید به سمتی حرکت کنند که ثبات و آرامش در این کشور برقرار شود. وی ادامه داد: برای مسائل داخلی کشورها بهترین راه حل گفتگو و مذاکره بین جریانات موثر است و این درایت باید در بین جریانات سیاسی وجود داشته باشد و خودشان راه حلی پیدا کنند. سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به این سئوال که کنفرانس حمایت از دموکراسی در بحرین برگزار می شود و آیا ایران در زمره برگزار کنندگان این مراسم است، بیان کرد: در بحرین راه حل مشکل مردمی که اعتراض دارند و به شکل های مسالمت آمیز اعتراضات خود را بیان می کنند برخورد و سرکوب نیست. بهترین راه حل گوش دادن به حرف های آنان و برآورده کردن مطالباتشان است. مهمانپرست ادامه داد: اینکه برای حل این مسئله در چه کشوری جمع شوند، گفتگوها چطور انجام شود و چه کشورهایی کمک کنند که خواسته های مردم برآورده شود در مقابل خواست مردم اهمیتی ندارد. همه کشورها باید کمک کنند صدای مردم بحرین به خوبی شنیده شود و زمینه گفتگو بین دولت و مردم آماده شود. دولت خواسته های مشروع مردم را برآورده کرده و حتما در چنین شرایطی مسائل حل می شود.

لغو روادید یک طرفه ایران برای مصر بی احترامی به مردم نیست

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سئوالی در این باره که آیا لغو روادید یک طرفه ایران برای مصر بی احترامی به مردم ایران نیست، خاطر نشان کرد: خیر، در دنیای سیاست این مسئله بی احترامی تلقی نمی شود. وی افزود: عزم و اراده کشور برای توسعه و روابط با دیگر کشورهاست. کشورها برای توسعه روابط تجاری و همکاری های اقتصادی و البته گسترش توریست از همه مولفه های همکاری استفاده می کنند و برای توسعه روابط با خیلی از کشورها باید موانع کنسولی به حداقل رسیده شود. ما تلاش می کنیم با لغو روادید که البته شکل مطلوب آن دو طرفه است این اقدام را انجام دهیم. مهمانپرست تاکید کرد: ما از طرف خودمان اقدامات لازم را انجام می دهیم این اقدامات به هیچ وجه توهین به ملت تلقی نمی شود و زمینه هایی برای توسعه روابط به نفع ملت است. وی در پاسخ به این سئوال که چه تضمینی وجود دارد که با لغو روادید تروریست ها و سلفی ها از مصر وارد ایران نشوند، گفت: چنین مباحثی حتما در ذهن سایر کشورهایی که نسبت به لغو روادید اقدام می کنند وجود داشته است. لغو روادید و اقدامات امنیتی در یک کشور دو موضوع جداست. خیلی از کشورها در دنیا لغو روادید دارند اما امنیت آنها برقرار است. برای همه کشورها امنیت اولویت اول را دارد و اگر قرار بود نگرانی به اندازه ای باشد که لغو روادید مانع از امنیت شود در هیچ جای دنیا مورد توجه قرار نمی گرفت. رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت خارجه در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه شنیده شده قرار شده در قبال صادرات برق، واردات گندم داشته باشیم که این برخلاف توافق هاست، گفت: نکته مورد اهمیت، توسعه و همکاری های اقتصادی است. اگر طرفین یک معامله تجاری و اقتصادی هر لحظه راه حلی را پیدا کنند که می تواند باعث گسترش روابط شود هیچ مانعی وجود ندارد. مهمانپرست به تحریم آمریکایی ها بر علیه ایران از 6 فوریه که ایران را ملزم به دریافت کالا در قبال فروش نفت می کند، اشاره کرد و گفت: این اقدامات نادرست است اما از این اقدامات نادرست زیاد شده و ما اگر طراحی خوبی داشته باشیم می توانیم در قبال صادرات نفت به کشورها کالاهای مورد نیاز خود را تامین و حجم روابط را دوبرابر کنیم. این به معنای آن نیست که ما فشارها را می پذیریم و آنها را غیر قانونی نمی دانیم اما می گوییم حالا که اجرا می شود باید به عنوان فرصت از آن بهره ببریم.

دستور کار مسئولان کشور در رابطه با مذاکره را رهبری تبیین کردند

سخنگوی وزارت خارجه درباره پاسخ ایران در قبال پیشنهاد برای مذاکره دوجانبه با آمریکا در حاشیه نشست قزاقستان، گفت: چارچوبی که باید در دستور کار مسئولان کشور در رابطه با مذاکره با آمریکا باشد به شکل روشن توسط مقام معظم رهبری تبیین شد هر ادعایی برای مذاکره تنها در صورتی ممکن است که نشانه های حسن نیت در آن از قبل مشاهده شود که فعلا چنین نشانه هایی نیست. وی در پاسخ به سئوالی در این باره که کشور غنا دو نفر ایرانی را متهم به قاچاق طلا کرده است گفت: این موضوعات درباره افرادی که به شکل قاچاق وارد می شوند حرف هایی نیست که بتوان به آن توجه کرد و بیشتر از منابع غیر معتبر مطرح می شود. به هیچ وجه چنین روش هایی مورد تایید نیست ما همکاری ها را در چارچوب رسمی دنبال می کنیم و برای فشارها راه حل منطقی پیدا می کنیم. مهمانپرست تاکید کرد: کسانی که فشارها را وارد می کنند باید متوجه باشند هر چه فشارها ادامه پیدا کند تاثیر بیشتری بر مردم می گذارد مانند تاثیری که در راهپیمایی 22 بهمن داشت و مردم یکپارچه بیرون آمدند.

گردآوری : / مرجع خبر : تابناک
تاریخ درج خبر : 1391/11/24
جدیدترین خبرها
جدیدترین قیمت‌ها از بازار طلا و ارز
سقوط ناگهانی قیمت سکه و ارز
سکه هنوز حباب دارد
دستور روحانی برای بررسی گفت‌وگو با 1+5
اجناس الکترونیکی ارزان شد
بهای جهانی طلا به پایین‌ترین قیمت در 33 ماه گذشته رسید
قیمت خانه کاهش یافت
قیمت خودرو با افت نرخ ارز کاهش نمی‌یابد
آمادگی واشنگتن برای پرواز مستقیم به تهران
حباب 20 درصدی قیمت مسکن/ کاهش قیمتها آغاز شد

آرشیو خبرها
اخبار
دلایل کاهش نرخ طلا و ارز در بازار+قیمت‌های امروز
معمای «ارز» ارزان در پایان دولت احمدی‌نژاد
اخبار روز
افزایش نظارت‌ بر قیمت زمین در دولت جدید
کاهش قیمت خودرو تا کی ادامه دارد؟
قیمت‌های کاهش یافته خودرو اعلام شد
برنامه‌های بانک مرکزی برای کاهش نرخ ارز
سرگردانی بازار ارز و نوسان شدید قیمت‌ها
نیازی به مصادره روحانی نیست!
سید حسن خمینی به روحانی چه توصیه‌ای کرد؟
رویکرد متفاوت سیما در مستند «چرا روحانی»
ادامه روند کاهش قیمت طلا و ارز در بازار
نرخ ارز باز هم کاهش می‌یابد
دیدار حسن روحانی و هاشمی رفسنجانی
جزئیات دیدار عارف با روحانی
سونامی کاهش قیمتها به مسکن رسید
عارف با رئیس جمهور منتخب دیدار کرد
با کاهش نرخ ارز حباب قیمت مسکن هم می‌ترکد
قیمت باقی خودروهای داخلی تعیین نشد
کوچ سرمایه‌ها از سکه و دلار
عارف: با دولت روحانی همکاری می‌کنم
احمدی‌نژاد ۳ بار درخواست حکم حکومتی کرد
پگاه آهنگرانی به روحانی چه گفت؟
نرخ بالای میوه در میادین+ریز قیمت‌ها
کاهش شدید قیمت طلا و ارز در بازار
آغاز پیش فروش مگان هاچ‌ بک در ایران + قیمت
قفل بازار خودرو در انتظار «کلید»
خاتمی: دولت روحانی نمی‌تواند معجزه کند
کدامیک‌ از وزرا هفته گذشته از احمدی‌نژاد صد سکه طلا گرفتند
خاتمی به روحانی تبریک گفته است؟
پیش‌بینی کاهش قیمت خانه در ماه‌های آینده
واریز یارانه دارو به حساب خانوار بزودی
قالیباف دیگر شانس حضور در شهرداری را نخواهد داشت
تحلیف روحانی دو روز بعد از تنفیذ برگزار می‌شود
ایران تا صبح نخوابید
توصیه عارف به روحانی درباره احمدی‎نژاد
حق‌الناس را جدی بگیرید
جدیدترین قیمت‌ خودروهای پرتیراژ داخلی
احمدی‌نژاد و روحانی دیدار کردند
جزئیات احضار رئیس جمهور به دادگاه
اشتون: منتظر برقراری دولت جدید ایران خواهیم ماند
خاکشیر، نوشیدنی روزهای گرم تابستان
رئیس‌جمهور منتخب در اولین نشست خبری
استان‌هایی‌که عجیب‌ترین رای‌ها‌ را به صندوق ریختند
احمدی‌نژاد با شکایت لاریجانی به دادگاه احضار شد
حضور افرادی همچون "عارف" در دولت یازدهم
علت افزایش قیمت ارز به روایت وزیر اقتصاد
دستگیری چند تن از عوامل مخل بازار ارز
اسامی نهایی منتخبان شورای شهر تهران
یارانه‌ نقدی پردرآمدها قطع می‌شود
همه وعده‌های اقتصادی "روحانی" در دولت تدبیر و امید
تاثیر کاهش قیمت ارز بر بازار IT
زمان اولین نشست خبری حسن روحانی
رمز عبور‌ «جی‌میل» سرقت شد
دستور فوری احمدی‌نژاد به 2 وزیر اقتصادی
کشف عضوی جدید در بدن انسان!
کاخ سفید:همچنان آماده تعامل مستقیم با ایران هستیم
حسن روحانی درباره‌ی فرهنگ قول داد که...
پیام روحانی خطاب به مردم ایران
حضور خاتمی و سید حسن خمینی در منزل عارف
واکنش اشتون به منتخب شدن روحانی
پیام تبریک احمدی نژاد به مردم و روحانی
عارف پیروزی روحانی در انتخابات را تبریک گفت
انتخابات برنامه‌ دلالان خودرو را به هم ریخت
شکست اصولگرایی لازم بود!
قیمت سکه و طلا کاهش یافت
اعلام نتایج ترکیبی از کل کشور است
نبض تند بازار خودرو
سریال تکراری سیب‌زمینی
حمله به حساب دهها هزار ایرانی در جیمیل
ورود خودروهای آمریکایی به ایران با طعم انتخابات
در این کافی‌شاپ یاد بدبختی‌هایتان بیفتید!
سید محمد خاتمی رسما از حسن روحانی حمایت کرد
بازار مسکن رونق می‌گیرد
تمام وعده‌های کاندیداهای ریاست جمهوری درباره اینترنت
حمایت رسمی هاشمی از روحانی
زمان برداشت یارانه خرداد اعلام شد
مطهری : کناره‌گیری عارف مدبرانه و حکیمانه بود
نامه روحانی به محمدرضا عارف
ستادهای عارف در اختیار روحانی قرار می گیرد؟
بهمنی وعده داد: نرخ تورم نقطه به نقطه نزولی می‌شود
چه کسی خودرو را گران کرد؟
تولید دو ماهه خودرو اعلام شد
عارف انصراف داد+متن بیانیه
اجماع شورای مشورتی اصلاح‌طلبان بر روحانی
دستگیری نصاب دوربين مخفي در منزل تازه عروس
حدادعادل از انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد
قیمت خودرو افزایش یافت + جدول قیمت ها
خدمات رایتل در کدام شهرها قابل دسترسی است؟
واکنش رییس ستاد روحانی به احتمال بررسی مجدد صلاحیت
ائتلاف عارف و روحانی قطعی است
جواب منفی انتظامی و پرستویی به یک کاندیدا
ظلم آشکار به 7 کاندیدا و 77 میلیون ایرانی
استقبال خاتمی از ائتلاف عارف و روحانی
رخنه ماهی‌های آلوده در بازار
جدول/ قیمت انواع خودرو داخلی
پیش فروش تیبا 2 و عرضه 3 محصول جدید پارس خودرو
اظهار نظر نیکزاد درباره آینده مسکن
مسکن در زمستان‌ها گران‌تر می‌شود!
قیمت تخم‌مرغ افزایش یافت
چه کسی قیمت خودروهای وارداتی را تعیین می‌کند؟
پاسخ‌ وزیر اقتصاد به انتقادات
جدیدترین قیمت طلا و سکه در بازار
چگونگی تک نرخی شدن ارز/ نرخ بازار آزاد واقعی نیست
چاپ اسکناس‌های درشت‌ را در دستور کار داریم
مگان هاچ بک به ایران می‌آید
جی‌میل دوباره باز نمی‌شود؟!
احتمال برگزاری مناظره چهارم کاندیداها
واکنش صالحی به مناظره سوم کاندیداها
ائتلاف اصولگرايان با اين همه اختلاف!
شوک قیمتی در بازار خودرو نخواهیم داشت
تولید خودروی هم‌کلاس پژو 308 در ایران
احتمال ائتلاف روحانی و عارف در روزهای آینده
گوشی برندهای معروف موبایل و خطر تشعشعات سرطان‌زا
بازتاب دومین مناظره انتخاباتی ایران در مطبوعات خارجی
نظر نامزدها درباره‌ی مناظره دوم چه بود؟
بهمنی: از واردات طلا تا 15 سال بی نیازیم


1