تاریخ آخرین به روز رسانی بخش خبر پیچک نیوز                                 جمعه ۲۲ تير ۱۴۰۳
تمام وعده‌های کاندیداهای ریاست جمهوری درباره اینترنت

هنوز مدت زیادی از دوره‌ای که دولت بحث ادغام وزارت ارتباطات را مطرح کرد نگذشته و همچنان برخی کاربران در دسترسی به اینترنت با مشکلات و اختلالات مواجهند؛ در چنین شرایطی قطعا دانستن برنامه و رویکردهای کاندیداهای ریاست جمهوری در زمینه فضای مجازی و دانستن این که پس از پیروزی در انتخابات این کاندیداها چه مواضعی درباره فضای مجازی خواهند داشت از اهمیتی ویژه برخوردار است.

به گزارش خبرنگار ارتباطات و فناوری اطلاعات خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اگرچه طرح مباحثی در ارتباط با تورم، سیاست خارجی و مسائلی از این دست این روزها بیشتر موضوعات مطروحه توسط مردم و کاندیداها را به خود اختصاص داده و موضوعی مانند فضای مجازی را به رده‌های بعدی رانده اما به هر صورت اهمیت این حوزه را نمی‌توان نادیده گرفت.

در این میان اگرچه کمتر پیش آمده که کاندیداها به طور شفاف و واضح به بیان برنامه‌ها و سیاست‌های خود در این زمینه بپردازند و به طور جزئی از سیاستهایشان در زمینه مسائلی مانند قیمت و کیفیت اینترنت و سرعت آن، تعرفه خدمات ارتباطی و ... بگویند اما در حد کلیات هر یک از کاندیداها صحبت‌هایی در این زمینه داشته و حتی دو تن از آنها (غلامعلی حداد عادل و علی اکبر ولایتی) با حضور در نشستهای شورای عالی فضای مجازی و یا محمدرضا عارف در دیدار با اعضای سازمان نظام صنفی رایانه‌یی تلاش کرده‌اند در این حوزه نقطه نظرات خود را مطرح کنند.

***روحانی: اینترنت را نباید اینقدر امنیتی کنیم

حسن روحانی که از جمله کاندیداهای این دوره است اگرچه در صحبتهایش کمتر به طور مستقیم به فضای مجازی پرداخته اما در یکی از مناظره‌های صدا و سیما با تاکید بر این‌که اگر فضای دانشگاه باز شود، کسی ضرر نمی‌کند، گفت: فضای دانشگاه، شهر و کشور و اینترنت را نباید اینقدر امنیتی کنیم، بلکه باید فضا را فرهنگی و سیاسی کنیم و فضای کشور را باید امنیتی‌زدایی کنیم. وی همچنین با بیان این که پهنای باند اینترنت در شأن ایرانیان نیست گفته است: دنیای امروز دنیای ارتباطات است؛ اما متاسفانه در کشور عده‌ای در دنیای قرن نوزدهم سیر می‌کنند. روحانی در عین حال یادآور شده است: اگر دانشگاه فضای علم و آزادی باشد به نفع همه است، چون اگر قرار باشد علم تولید کنیم باید شرایط آزاداندیشی داشته باشیم. ***غرضی: از فروش سیم کارت سه برابر بانک مرکزی درآمد ایجاد کردم اما یکی از نکات قابل توجه انتخابات این دوره آن است که از میان هشت کاندیدای اولیه دو تن از آنها(غرضی و عارف) پیش از این به عنوان وزیر پست و تلگراف مشغول فعالیت بوده‌اند. محمدغرضی که در دوران سازندگی این پست را در اختیار داشته و طی 16 سال گذشته نیز کمتر به فعالیت‌های سیاسی پرداخت در صحبت هایش کم و بیش به موضوعات مربوط به ارتباطات و فناوری اطلاعات توجه نشان داده و در این زمینه صحبتهای متعددی داشته است. وی در این صحبت‌ها با اشاره به تجربیاتش در وزارت پست و تلگراف و تلفن می گوید: برای اینکه تورم پایین بیاید، باید خدمات گسترده و فنی‌تری مثل دولت الکترونیک و اینترنت پرسرعت ایجاد شود و قوانین و مصوبه‌ها در دست عامه باشد تا با رانت و فساد مقابله شود. کشور ثروتمند است اما سیستم اداری برای مردم مشکل ایجاد می‌کند، پس باید قوانین را آزادانه در اختیار مردم قرار داد. این کاندیدا در پاسخ به سوالاتی که مبنی بر قیمت 500 هزار تومانی سیم کارت در دوره وزارتش مطرح می شود، می گوید: من در دوران وزارتم در مخابرات توانستم سه برابر پول‌های بانک مرکزی از فروش سیم کارت پول جمع کنم و مردم این پول‌ها را با رغبت دادند. او در عین حال یادآور می شود: زمانی که تلفن همراه وارد کشور شد ما برآورد کردیم که توسعه شبکه به ازای هر نفر 500 هزار تومان هزینه دارد، بنابراین ثبت نام کردیم و سیم کارت را 500 هزار تومان فروختیم و شبکه را در سراسر کشور توسعه دادیم و بعدها با تکمیل توسعه شبکه به مرور قیمت سیم کارت کاهش یافت.

***ولایتی: وضعیت فعلی ایران مطلوب نیست

علی اکبر ولایتی نیز کاندیدایی است که در میان برنامه‌های متعدد تبلیغاتی وقتی را هم برای حضور در عرصه فضای مجازی در نظر گرفته و برای بیان برنامه هایش در نشستی خبری میهمان مرکز ملی فضای مجازی شد. البته در همان روز اگرچه او سعی کرد تا جایی که فرصتش اجازه می دهد به پاسخگویی به سوالات بپردازد اما در نهایت خبرنگاران حوزه و حاضران نشست نسبت به توضیحاتی که از سوی او ارائه شده بود اظهار نارضایتی میکردند و شاید برای همین بود که کمی پس از این نشست ستاد این کاندیدای ریاست جمهوری برنامه ای مفصل را به عنوان سرفصل‌های این کاندیدا در حوزه فضای مجازی منتشر کرد. در بخشی از توضیحات ستاد این کاندیدا به وضعیت فعلی ایران اشاره شده و آمده است: براساس آمار و ارقام وضعیت مطلوبی نیست و براساس آخرین آمار و شاخصها (سال 2010- 2012 ) جایگاه ایران در جهان بین 87 تا 104 در برخی شاخصها و در خاورمیانه رتبه پنجم الی دهم هستیم که این متناسب شان و جایگاه جمهوری اسلامی ایران به عنوان الگوی منطقه نیست. در ادامه این برنامه‌ها مواردی مانند حمایت از رسانه‌ها و خبرنگاران به عنوان افسران فضای مجازی، افزایش ترانزیت پهنای باند بین‌المللی از مسیر خاک کشور با استفاده از توانایی‌های بخش خصوصی، تأکید بر حفظ هویت ایرانی و اسلامی در مقابل روندهای جهانی‌سازی در فضای مجازی، اشتغالزایی پایدار و ارزان از طریق ایجاد فرصت فعالیت در فضای مجازی، اصلاح ساختارهای آموزشی و پژوهشی در فضای مجازی، بهره‌گیری از قابلیتهای فناوری اطلاعات در پیشرفت اقتصادی، شفاف‌سازی و اصلاح ساختارهای اقتصاد کلان کشور، اصلاح ساختارهای کسب‌وکار فضای مجازی و پیشبرد و ارتقای خدمات الکترونیک در عرصه‌های مختلف مورد اشاره و تاکید قرار گرفته است.

***قالیباف: فیلترینگ ضروری، تنگ نظری ممنوع

محمدباقر قالیباف نیز از جمله کاندیداهایی است که به نظر می‌رسد تاکیدی ویژه بر اهمیت فضای مجازی دارد و پیش از این در حوزه خدمتش در شهرداری نیز به نوعی این موضوع را به اثبات رسانده است. او هم اگرچه به مانند سایر کاندیداها کمتر فرصت کرده به این عرصه ورود کند اما کم و بیش اعلام نظرهایی در این عرصه داشته و به عنوان مثال گفته است: به کارگیری فناوری اطلاعات یکی از روش‌های ایجاد اشتغال در جامعه است. وی همچنین فیلترینگ اینترنت در کشور را یک ضرورت می داند اما در عین حال بر این نکته هم تاکید دارد که نبایستی در این بحث تنگ‌نظری و رفتار سلیقه‌ای اعمال شود. قالیباف تصریح کرده که نمی‌توانیم بگوییم همه چیز را باید در اینترنت رها کرد و کنترل یک ضرورت است.

***رضایی: تاکید بر شبکه ملی اطلاعات

محسن رضایی دیگر کاندیدایی است که سیاست‌های خود در حوزه‌های مختلف را در قالب یک برنامه عملکرد اعلام کرده و فصلی از آن را هم به فضای مجازی اختصاص داده است. در بخشی از این برنامه به راه اندازی شبکه ملی اطلاعات به عنوان راهکاری برای دسترسی به اینترنت ارزان و پرسرعت اشاره شده و تخصیص حداقل ۱۰ درصد از اعتبارات عمرانی دستگاه‌ها برای توسعه طرح‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات از جمله راهبردهای وی برای حل معضلات حوزه‌ آی تی کشوراعلام شده است. وی همچنین اینگونه اظهار کرده که در ارائه سرویس و خدمات مانند اینترنت باند پهن متوقف مانده‌ایم.

***جلیلی: ظرفیتهای فرهنگی را تضعیف نکنید

سعید جلیلی نیز در صحبت هایی که تاکنون داشته لازمه آزادشدن ظرفیت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری را مبنا قرارگرفتن الگوی اسلامی ایرانی می داند و در عین حال می گوید: دوستانی که نگران پنهای باند اینترنتی هستند پهنای باند ظرفیتهای فرهنگی را با این بحث‌ها ضعیف نکنند. وی همچنین معتقد است: در دنیای مجازی مرزهای شناخته شده و حق حاکمیت کشورها در فضای اطلاعاتی مخدوش شده و سرمایه‌های مادی و معنوی ملتها به سرقت رفته و تخریب می شود. غلامعلی حداد عادل هم اگرچه طی روزهای آخر انصراف خود را اعلام کرد اما پیش از اعلام انصراف در مرکز ملی فضای مجازی حاضر شده و به ارائه برنامه‌های خود در زمینه فضای مجازی پرداخته و به عنوان مثال گفته بود: در مجلس هفتم تاکید داشته که نمایندگان از اینترنت استفاده کنند. محمدرضا عارف هم دیگر کاندیدایی است که در آخرین روزها از ادامه رقابت در انتخابات صرف نظر کرد اما پیش از این با توجه به سابقه ای که در حوزه ارتباطات داشت صحبت‌های مختلفی در این زمینه کرده و دیداری هم با فعالان این بخش که در نظام صنفی رایانه‌یی فعالیت دارند ترتیب داده بود.

گردآوری : پیچک نیوز / مرجع خبر : ایسنا
تاریخ درج خبر : 1392/3/22
جدیدترین خبرها
جدیدترین قیمت‌ها از بازار طلا و ارز
سقوط ناگهانی قیمت سکه و ارز
سکه هنوز حباب دارد
دستور روحانی برای بررسی گفت‌وگو با 1+5
اجناس الکترونیکی ارزان شد
بهای جهانی طلا به پایین‌ترین قیمت در 33 ماه گذشته رسید
قیمت خانه کاهش یافت
قیمت خودرو با افت نرخ ارز کاهش نمی‌یابد
آمادگی واشنگتن برای پرواز مستقیم به تهران
حباب 20 درصدی قیمت مسکن/ کاهش قیمتها آغاز شد

آرشیو خبرها
اخبار
دلایل کاهش نرخ طلا و ارز در بازار+قیمت‌های امروز
معمای «ارز» ارزان در پایان دولت احمدی‌نژاد
اخبار روز
افزایش نظارت‌ بر قیمت زمین در دولت جدید
کاهش قیمت خودرو تا کی ادامه دارد؟
قیمت‌های کاهش یافته خودرو اعلام شد
برنامه‌های بانک مرکزی برای کاهش نرخ ارز
سرگردانی بازار ارز و نوسان شدید قیمت‌ها
نیازی به مصادره روحانی نیست!
سید حسن خمینی به روحانی چه توصیه‌ای کرد؟
رویکرد متفاوت سیما در مستند «چرا روحانی»
ادامه روند کاهش قیمت طلا و ارز در بازار
نرخ ارز باز هم کاهش می‌یابد
دیدار حسن روحانی و هاشمی رفسنجانی
جزئیات دیدار عارف با روحانی
سونامی کاهش قیمتها به مسکن رسید
عارف با رئیس جمهور منتخب دیدار کرد
با کاهش نرخ ارز حباب قیمت مسکن هم می‌ترکد
قیمت باقی خودروهای داخلی تعیین نشد
کوچ سرمایه‌ها از سکه و دلار
عارف: با دولت روحانی همکاری می‌کنم
احمدی‌نژاد ۳ بار درخواست حکم حکومتی کرد
پگاه آهنگرانی به روحانی چه گفت؟
نرخ بالای میوه در میادین+ریز قیمت‌ها
کاهش شدید قیمت طلا و ارز در بازار
آغاز پیش فروش مگان هاچ‌ بک در ایران + قیمت
قفل بازار خودرو در انتظار «کلید»
خاتمی: دولت روحانی نمی‌تواند معجزه کند
کدامیک‌ از وزرا هفته گذشته از احمدی‌نژاد صد سکه طلا گرفتند
خاتمی به روحانی تبریک گفته است؟
پیش‌بینی کاهش قیمت خانه در ماه‌های آینده
واریز یارانه دارو به حساب خانوار بزودی
قالیباف دیگر شانس حضور در شهرداری را نخواهد داشت
تحلیف روحانی دو روز بعد از تنفیذ برگزار می‌شود
ایران تا صبح نخوابید
توصیه عارف به روحانی درباره احمدی‎نژاد
حق‌الناس را جدی بگیرید
جدیدترین قیمت‌ خودروهای پرتیراژ داخلی
احمدی‌نژاد و روحانی دیدار کردند
جزئیات احضار رئیس جمهور به دادگاه
اشتون: منتظر برقراری دولت جدید ایران خواهیم ماند
خاکشیر، نوشیدنی روزهای گرم تابستان
رئیس‌جمهور منتخب در اولین نشست خبری
استان‌هایی‌که عجیب‌ترین رای‌ها‌ را به صندوق ریختند
احمدی‌نژاد با شکایت لاریجانی به دادگاه احضار شد
حضور افرادی همچون "عارف" در دولت یازدهم
علت افزایش قیمت ارز به روایت وزیر اقتصاد
دستگیری چند تن از عوامل مخل بازار ارز
اسامی نهایی منتخبان شورای شهر تهران
یارانه‌ نقدی پردرآمدها قطع می‌شود
همه وعده‌های اقتصادی "روحانی" در دولت تدبیر و امید
تاثیر کاهش قیمت ارز بر بازار IT
زمان اولین نشست خبری حسن روحانی
رمز عبور‌ «جی‌میل» سرقت شد
دستور فوری احمدی‌نژاد به 2 وزیر اقتصادی
کشف عضوی جدید در بدن انسان!
کاخ سفید:همچنان آماده تعامل مستقیم با ایران هستیم
حسن روحانی درباره‌ی فرهنگ قول داد که...
پیام روحانی خطاب به مردم ایران
حضور خاتمی و سید حسن خمینی در منزل عارف
واکنش اشتون به منتخب شدن روحانی
پیام تبریک احمدی نژاد به مردم و روحانی
عارف پیروزی روحانی در انتخابات را تبریک گفت
انتخابات برنامه‌ دلالان خودرو را به هم ریخت
شکست اصولگرایی لازم بود!
قیمت سکه و طلا کاهش یافت
اعلام نتایج ترکیبی از کل کشور است
نبض تند بازار خودرو
سریال تکراری سیب‌زمینی
حمله به حساب دهها هزار ایرانی در جیمیل
ورود خودروهای آمریکایی به ایران با طعم انتخابات
در این کافی‌شاپ یاد بدبختی‌هایتان بیفتید!
سید محمد خاتمی رسما از حسن روحانی حمایت کرد
بازار مسکن رونق می‌گیرد
تمام وعده‌های کاندیداهای ریاست جمهوری درباره اینترنت
حمایت رسمی هاشمی از روحانی
زمان برداشت یارانه خرداد اعلام شد
مطهری : کناره‌گیری عارف مدبرانه و حکیمانه بود
نامه روحانی به محمدرضا عارف
ستادهای عارف در اختیار روحانی قرار می گیرد؟
بهمنی وعده داد: نرخ تورم نقطه به نقطه نزولی می‌شود
چه کسی خودرو را گران کرد؟
تولید دو ماهه خودرو اعلام شد
عارف انصراف داد+متن بیانیه
اجماع شورای مشورتی اصلاح‌طلبان بر روحانی
دستگیری نصاب دوربين مخفي در منزل تازه عروس
حدادعادل از انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد
قیمت خودرو افزایش یافت + جدول قیمت ها
خدمات رایتل در کدام شهرها قابل دسترسی است؟
واکنش رییس ستاد روحانی به احتمال بررسی مجدد صلاحیت
ائتلاف عارف و روحانی قطعی است
جواب منفی انتظامی و پرستویی به یک کاندیدا
ظلم آشکار به 7 کاندیدا و 77 میلیون ایرانی
استقبال خاتمی از ائتلاف عارف و روحانی
رخنه ماهی‌های آلوده در بازار
جدول/ قیمت انواع خودرو داخلی
پیش فروش تیبا 2 و عرضه 3 محصول جدید پارس خودرو
اظهار نظر نیکزاد درباره آینده مسکن
مسکن در زمستان‌ها گران‌تر می‌شود!
قیمت تخم‌مرغ افزایش یافت
چه کسی قیمت خودروهای وارداتی را تعیین می‌کند؟
پاسخ‌ وزیر اقتصاد به انتقادات
جدیدترین قیمت طلا و سکه در بازار
چگونگی تک نرخی شدن ارز/ نرخ بازار آزاد واقعی نیست
چاپ اسکناس‌های درشت‌ را در دستور کار داریم
مگان هاچ بک به ایران می‌آید
جی‌میل دوباره باز نمی‌شود؟!
احتمال برگزاری مناظره چهارم کاندیداها
واکنش صالحی به مناظره سوم کاندیداها
ائتلاف اصولگرايان با اين همه اختلاف!
شوک قیمتی در بازار خودرو نخواهیم داشت
تولید خودروی هم‌کلاس پژو 308 در ایران
احتمال ائتلاف روحانی و عارف در روزهای آینده
گوشی برندهای معروف موبایل و خطر تشعشعات سرطان‌زا
بازتاب دومین مناظره انتخاباتی ایران در مطبوعات خارجی
نظر نامزدها درباره‌ی مناظره دوم چه بود؟
بهمنی: از واردات طلا تا 15 سال بی نیازیم