تاریخ آخرین به روز رسانی بخش خبر پیچک نیوز                                 يكشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲
جزئیات تخلفات ارزی 25 واردکننده خودرو

معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با تاکید بر اینکه اگر از ابتدای سال 90 پرداخت ارز مرجع را محدود می‌کردیم، شاید بخشی از مشکلاتی که امسال در قالب بحران ارزی به وجود آمد، اتفاق نمی‌افتاد و یا بسیار محدود بود، از جزئیات پرونده تخلفان ارزی 25 واردکننده خودرو و ارجاع این پرونده‌ها به مراجع قضایی خبر داد.

چقدر قاچاق ارز داریم؟

مهدی ابویی در گفتگوی مشروح با مهر درباره میزان قاچاق ارز در کشور گفت: در حال حاضر قاچاق ارز به صورت فیزیکی قاچاق ارز انجام نمی شود و یا اینکه به صورت محدود و در سطح پایین اتفاق می افتد. معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اظهار داشت: اینکه ارز را به عنوان یک کالا از مرزها خارج شود، محدود است، چون در حال حاضر فعالیتهای ارزی به صورت حواله و ارتباطی انجام می شود، آنچه که در داخل کشور داریم کار رسیدگی و نگهداری، خرید و فروش، بررسی معاملات غیرقانونی و یا مبادلات آن است. ابویی تصریح کرد: معاملات ارزی در زمانی قاچاق محسوب می شود که اثبات شود افراد ارز نگهداری شده و یا خرید و فروش را به قصد خارج کردن آن انجام می دهد و اگر باز هم به قصد خروج نباشد، قاچاق محسوب نمی شود. این مقام مسئول در ستاد قاچاق کالا و ارز افزود: اصل این بحث و مشکلات ارزی که مدنظر است را باید بپذیریم که بخشی از آن در اثر تحریم ایجاد شده است و محدودیت‌هایی از این طریق برای ارز به وجود آمده است، اما برخی مسئولان و نمایندگان مجلس نیز بارها اعلام کرده اند که ما در مدیریت کار نیز خوب عمل نکردیم.

باید از ابتدای سال 90 پرداخت ارز مرجع را محدود می‌کردیم

وی ادامه داد: در حال حاضر همین موضوع ارز مرجع و پرداخت آن برای برخی از کالاها که مطرح است، باید از ابتدای سال 90 اقدام می شد ، چون از اواخر سال 89 به بعد تحریم‌های خارجی تشدید شد. در حقیقت ما باید از ابتدای سال 90 می گفیتم که ارز دولتی فقط به کالاهای مشخصی پرداخت می شود. معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با تاکید بر لزوم انجام گروه بندی در مورد کالاها و نحوه تخصیص ارز در آن زمان، افزود: اگر این مدیریت صورت می گرفت، شاید بخشی از مشکلاتی که امسال در قالب بحران ارزی به وجود آمد، اتفاق نمی افتاد و یا بسیار محدود بود. ابویی خاطر نشان کرد: بخش قابل توجهی از شرایطی که برای بازار ارز ایجاد شد، مربوط به تحریم و نحوه مدیریت بر بازار ارز است و ما نباید تا آخر تیرماه امسال به همه کالاها ارز دولتی اختصاص می دادیم؛ از آدامس تا چوب بستی و همه کالاها. این مقام مسئول در ستاد قاچاق کالا و ارز با اشاره به اینکه اینگونه تخصیص ارز یک کار اشتباهی بود، بیان داشت: این مسئله زمینه ساز مشکلات بعدی در بازار ارز شد. وی با بیان اینکه از ابتدای مهرماه امسال تصمیمات و برنامه های جدیدی توسط همه دستگاه ها در بازار ارز دنبال می شود، گفت: ستاد مبارزه با قاچاق کالا در این زمینه با تشکیل یک کمیته ویژه ارز ورود پیدا کرده و این کمیته نیز دارای چند کارگروه است که این کارگروه ها هم براساس نوع کالا تقسیم شده اند. معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، از فعالیت کارگروه‌های مربوط به واردات خودرو و همچنین واردات کالاهایی که با ارز مرجع وارد می شود و با ارز آزاد فروخته می شود یا عرضه نمی شود، سخن گفت و خاطرنشان کرد: این ساختار با همکاری دستگاه ها ایجاد شد و به مسئله ارز ورود پیدا کردیم. ابویی از برنامه ریزی برای کنترل و برخورد در بازار ارز سخن گفت و بیان داشت: خصوصا آن بخش از کار که افرادی با کارت بازرگانی افراد غیر اقدام به واردات کالا کرده اند، یعنی بررسی سابقه کار نشان می دهد صاحب کالا با صاحب کارت بازرگانی تفاوت دارد و در واقع صاحب کارت بازرگانی فرد ناشناسی در یک استان دیگر بوده است.

فهرست تمام کسانی که در یکسال اخیر ارز دولتی گرفتند، تهیه شد

یان مقام مسئول در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ادامه داد: در این شرایط واردکننده از کارت بازرگانی غیر سوء استفاده کرده است و در حقیقت ما اطلاعات افرادی که از اول دی ماه سال 90 تا اول مهرماه سال جاری ارز دولتی دریافت کرده اند را از بانک مرکزی گرفتیم. در حال حاضر هم کار دسته بندی این افراد انجام و در کارگروه ها توزیع شده است.

تشکیل 25 پرونده برای متخلفان ارزی بازار خودرو

وی افزود: کارها در این بخش در مراحل رسیدگی قرار دارد. در بحث خودرو به ویژه در تهران و استانها بیش از 25 پرونده برای واردکنندگان خودرو که اقدام به واردات با ارز دولتی و فروش با ارز آزاد کرده اند، تشکیل شده است و با آنها برخورد خواهد شد ، ضمن اینکه این پرونده ها به مراجع قضایی برای رسیدگی ارجاع شده است. معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اظهار داشت: تیم های رسیدگی در حال حاضر سراغ نحوه استفاده از ارز رفته اند. با اینکه شاید ستاد به صورت مستقیم نباید به این مسئله ورود پیدا می کرد، اما به لحاظ اهمیت موضوع ارز در کشور برای بحث انضباط اقتصادی که بتوان قاچاق را کنترل کرد، در این بخش‌ها کمیته های تخصصی حسب هر گروه کالایی تشکیل شده و ورود پیدا کرده اند که با تقسیم کار در حال بررسی جزء به جزء موارد هستند.

در زمان اوج بحران ارزی با بانک مرکزی جلسه داشتیم

ابویی درباره نشست اخیر ستاد قاچاق کالا و ارز با بانک مرکزی درباره مباحث ارزی کشور گفت: در مهرماه سال جاری برای آسیب شناسی روند موجود در بازار ارز این نشست را برگزار کردیم که در زمان اوج بحران ارزی بوده است و راهکارهایی که می توان در این بحث ورود پیدا کرد و مدیریت صحیحی را اعمال کرد، را دنبال کردیم. این مقام مسئول در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، تصریح کرد: یکی از عواملی که توانسته ایم تا حدودی از جو روانی در بازار ارز جلوگیری کند و یک حالت نسبتا آرامی را برقرار کند، نحوه ورود ستاد به بحث بازار ارز است. وی همچنین از ورود این ستاد به نحوه گروه بندی کالاها برای دریافت ارز دولتی و مبادله ای خبر داد و افزود: گاهی وقت‌ها در این بخش تصمیمات نادرستی گرفته شد، چون در برخی کالاها ما واقعا مصرف داریم و تولید نیز بیش از 20 درصد جوابگو نیست، ممنوع کردن اینها به قاچاق دامن می زند.

ممنوعیت موقتی واردات گوشی تلفن همراه اشتباه بود

معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بیان داشت: اخیرا موبایل از دریافت ارز خارج شده بود و به عنوان کالای لوکس تلقی می شد و ثبت سفارش آن برای دریافت ارز متوقف شده بود در حالی که ما سالیانه در کشور 20 میلیون دستگاه به صورت متوسط نیاز داریم و ما در این بخش تولید به اندازه کافی و نیاز نداریم که اگر جلوی آن گرفته می شد، قاچاق به وجود می آمد. ابویی خاطر نشان کرد: ستاد موفق شد در سال 90 و 91 با اصلاح تعرفه پیشنهادی 97 درصد بازار موبایل که قاچاق بود، هم اکنون به زیر 30 درصد رسید. واردات موبایل را پیشنهاد دادیم که الان در ردیف ثبت و سفارش واردات با ارز آزاد قرار گرفته است. این مقام مسئول در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، افزود: البته هم اکنون واردکننندگان گوشی موبایل خودشان از بازار آزاد ارز مورد نیاز را تامین می کنند و هنوز در ردیف دریافت ارز مبادله ای قرار نگرفته اند، همچنین واردات لوازم رایانه و البسه و پوشاک هم در ردیف گوشی موبایل قرا گرفته بود.

پیشنهاد واردات پوشاک و البسه با ارز مبادله‌ای

وی از پیشنهاد قرار گرفتن البسه و پوشاک و لوازم رایانه در ردیف دریافت کنندگان ارز مبادله ای خبر داد و افزود: تولید داخل هم اکنون در این بخش پاسخگوی نیازها نیست و باید واردات داشته باشیم، اما نیازمند مدیریت بر واردات نیز است و ما باید واردات را به نحوی تنظیم کنیم که از خروج ارز جلوگیری شود و همچنین از واردات کالاهای بنجل و زائد و غیرضرور نیز جلوگیری شود.

گردآوری : / مرجع خبر : تابناک
تاریخ درج خبر : 1391/9/25
جدیدترین خبرها
جدیدترین قیمت‌ها از بازار طلا و ارز
سقوط ناگهانی قیمت سکه و ارز
سکه هنوز حباب دارد
دستور روحانی برای بررسی گفت‌وگو با 1+5
اجناس الکترونیکی ارزان شد
بهای جهانی طلا به پایین‌ترین قیمت در 33 ماه گذشته رسید
قیمت خانه کاهش یافت
قیمت خودرو با افت نرخ ارز کاهش نمی‌یابد
آمادگی واشنگتن برای پرواز مستقیم به تهران
حباب 20 درصدی قیمت مسکن/ کاهش قیمتها آغاز شد

آرشیو خبرها
اخبار
دلایل کاهش نرخ طلا و ارز در بازار+قیمت‌های امروز
معمای «ارز» ارزان در پایان دولت احمدی‌نژاد
اخبار روز
افزایش نظارت‌ بر قیمت زمین در دولت جدید
کاهش قیمت خودرو تا کی ادامه دارد؟
قیمت‌های کاهش یافته خودرو اعلام شد
برنامه‌های بانک مرکزی برای کاهش نرخ ارز
سرگردانی بازار ارز و نوسان شدید قیمت‌ها
نیازی به مصادره روحانی نیست!
سید حسن خمینی به روحانی چه توصیه‌ای کرد؟
رویکرد متفاوت سیما در مستند «چرا روحانی»
ادامه روند کاهش قیمت طلا و ارز در بازار
نرخ ارز باز هم کاهش می‌یابد
دیدار حسن روحانی و هاشمی رفسنجانی
جزئیات دیدار عارف با روحانی
سونامی کاهش قیمتها به مسکن رسید
عارف با رئیس جمهور منتخب دیدار کرد
با کاهش نرخ ارز حباب قیمت مسکن هم می‌ترکد
قیمت باقی خودروهای داخلی تعیین نشد
کوچ سرمایه‌ها از سکه و دلار
عارف: با دولت روحانی همکاری می‌کنم
احمدی‌نژاد ۳ بار درخواست حکم حکومتی کرد
پگاه آهنگرانی به روحانی چه گفت؟
نرخ بالای میوه در میادین+ریز قیمت‌ها
کاهش شدید قیمت طلا و ارز در بازار
آغاز پیش فروش مگان هاچ‌ بک در ایران + قیمت
قفل بازار خودرو در انتظار «کلید»
خاتمی: دولت روحانی نمی‌تواند معجزه کند
کدامیک‌ از وزرا هفته گذشته از احمدی‌نژاد صد سکه طلا گرفتند
خاتمی به روحانی تبریک گفته است؟
پیش‌بینی کاهش قیمت خانه در ماه‌های آینده
واریز یارانه دارو به حساب خانوار بزودی
قالیباف دیگر شانس حضور در شهرداری را نخواهد داشت
تحلیف روحانی دو روز بعد از تنفیذ برگزار می‌شود
ایران تا صبح نخوابید
توصیه عارف به روحانی درباره احمدی‎نژاد
حق‌الناس را جدی بگیرید
جدیدترین قیمت‌ خودروهای پرتیراژ داخلی
احمدی‌نژاد و روحانی دیدار کردند
جزئیات احضار رئیس جمهور به دادگاه
اشتون: منتظر برقراری دولت جدید ایران خواهیم ماند
خاکشیر، نوشیدنی روزهای گرم تابستان
رئیس‌جمهور منتخب در اولین نشست خبری
استان‌هایی‌که عجیب‌ترین رای‌ها‌ را به صندوق ریختند
احمدی‌نژاد با شکایت لاریجانی به دادگاه احضار شد
حضور افرادی همچون "عارف" در دولت یازدهم
علت افزایش قیمت ارز به روایت وزیر اقتصاد
دستگیری چند تن از عوامل مخل بازار ارز
اسامی نهایی منتخبان شورای شهر تهران
یارانه‌ نقدی پردرآمدها قطع می‌شود
همه وعده‌های اقتصادی "روحانی" در دولت تدبیر و امید
تاثیر کاهش قیمت ارز بر بازار IT
زمان اولین نشست خبری حسن روحانی
رمز عبور‌ «جی‌میل» سرقت شد
دستور فوری احمدی‌نژاد به 2 وزیر اقتصادی
کشف عضوی جدید در بدن انسان!
کاخ سفید:همچنان آماده تعامل مستقیم با ایران هستیم
حسن روحانی درباره‌ی فرهنگ قول داد که...
پیام روحانی خطاب به مردم ایران
حضور خاتمی و سید حسن خمینی در منزل عارف
واکنش اشتون به منتخب شدن روحانی
پیام تبریک احمدی نژاد به مردم و روحانی
عارف پیروزی روحانی در انتخابات را تبریک گفت
انتخابات برنامه‌ دلالان خودرو را به هم ریخت
شکست اصولگرایی لازم بود!
قیمت سکه و طلا کاهش یافت
اعلام نتایج ترکیبی از کل کشور است
نبض تند بازار خودرو
سریال تکراری سیب‌زمینی
حمله به حساب دهها هزار ایرانی در جیمیل
ورود خودروهای آمریکایی به ایران با طعم انتخابات
در این کافی‌شاپ یاد بدبختی‌هایتان بیفتید!
سید محمد خاتمی رسما از حسن روحانی حمایت کرد
بازار مسکن رونق می‌گیرد
تمام وعده‌های کاندیداهای ریاست جمهوری درباره اینترنت
حمایت رسمی هاشمی از روحانی
زمان برداشت یارانه خرداد اعلام شد
مطهری : کناره‌گیری عارف مدبرانه و حکیمانه بود
نامه روحانی به محمدرضا عارف
ستادهای عارف در اختیار روحانی قرار می گیرد؟
بهمنی وعده داد: نرخ تورم نقطه به نقطه نزولی می‌شود
چه کسی خودرو را گران کرد؟
تولید دو ماهه خودرو اعلام شد
عارف انصراف داد+متن بیانیه
اجماع شورای مشورتی اصلاح‌طلبان بر روحانی
دستگیری نصاب دوربين مخفي در منزل تازه عروس
حدادعادل از انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد
قیمت خودرو افزایش یافت + جدول قیمت ها
خدمات رایتل در کدام شهرها قابل دسترسی است؟
واکنش رییس ستاد روحانی به احتمال بررسی مجدد صلاحیت
ائتلاف عارف و روحانی قطعی است
جواب منفی انتظامی و پرستویی به یک کاندیدا
ظلم آشکار به 7 کاندیدا و 77 میلیون ایرانی
استقبال خاتمی از ائتلاف عارف و روحانی
رخنه ماهی‌های آلوده در بازار
جدول/ قیمت انواع خودرو داخلی
پیش فروش تیبا 2 و عرضه 3 محصول جدید پارس خودرو
اظهار نظر نیکزاد درباره آینده مسکن
مسکن در زمستان‌ها گران‌تر می‌شود!
قیمت تخم‌مرغ افزایش یافت
چه کسی قیمت خودروهای وارداتی را تعیین می‌کند؟
پاسخ‌ وزیر اقتصاد به انتقادات
جدیدترین قیمت طلا و سکه در بازار
چگونگی تک نرخی شدن ارز/ نرخ بازار آزاد واقعی نیست
چاپ اسکناس‌های درشت‌ را در دستور کار داریم
مگان هاچ بک به ایران می‌آید
جی‌میل دوباره باز نمی‌شود؟!
احتمال برگزاری مناظره چهارم کاندیداها
واکنش صالحی به مناظره سوم کاندیداها
ائتلاف اصولگرايان با اين همه اختلاف!
شوک قیمتی در بازار خودرو نخواهیم داشت
تولید خودروی هم‌کلاس پژو 308 در ایران
احتمال ائتلاف روحانی و عارف در روزهای آینده
گوشی برندهای معروف موبایل و خطر تشعشعات سرطان‌زا
بازتاب دومین مناظره انتخاباتی ایران در مطبوعات خارجی
نظر نامزدها درباره‌ی مناظره دوم چه بود؟
بهمنی: از واردات طلا تا 15 سال بی نیازیم


1